Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 10 marca 2020
  • wyświetleń: 4296

Wernisaż wystawy malarstwa i twórczości Lidii Łebeckiej

W poniedziałkowe popołudnie, 9 marca w bibliotece pedagogicznej w Pszczynie odbył się wernisaż wystawy malarstwa i twórczości literackiej Lidii Krystyny Łebeckiej, nauczycielki z pasją, która przez wiele lat była pracownikiem biblioteki. Uwieńczeniem wieczoru była prezentacja świeżo przywiezionej z drukarni publikacji książkowej: "Impresje: Lidia Krystyna Łebecka: twórczość malarska i literacka".

Wystawa "Rodzinne klimaty" w bibliotece pedagogicznej


Pani Lidia Łebecka maluje przede wszystkim portrety rodzinne. W jej kolekcji znajdziemy wiele portretów dziecięcych, przedstawiających m.in. jej wnuki. Maluje także portrety dorosłych, pejzaże czy martwą naturę, a także obrazy świętych. Z ważniejszych prac można wymienić portret św. siostry Faustyny namalowany z okazji jej kanonizacji na zamówienie kościoła Miłosierdzia Bożego w Pszczynie. Pani Lidia jest też autorką cyklu ilustracji do baśni Andersena, które zdobią ściany Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie. Jej obrazy były dwukrotnie licytowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Artystka jest też autorką kilkudziesięciu wierszy. Są to przeważnie, powstałe w czasach jej młodości, utwory liryczne, o dużym ładunku emocjonalnym, dotykające życia osobistego i miłości. Pani Lidia napisała, także kilka utworów o tematyce religijnej. Są to m.in. wiersze napisane w hołdzie św. Janowi Pawłowi II, którego 100-lecie urodzin obchodzimy w tym roku.

Zgromadzeni na wernisażu goście mieli okazję zapoznać się z bogatą twórczością artystki - większością prac plastycznych oraz wybranymi utworami literackimi. Spotkaniu towarzyszyła także prezentacja multimedialna przedstawiająca obrazy pani Lidii, również te które nie znalazły się na wystawie.

Książka "Impresje: Lidia Krystyna Łebecka: twórczość malarska i literacka" będzie na stałe dostępna w zbiorach biblioteki.

źródło: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Pszczynie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.