Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2019
  • 2 września 2019
  • wyświetleń: 5926

[ZDJĘCIA] Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września w powiecie pszczyńskim obchodzona była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Hołd poległym na ziemi pszczyńskiej oddali samorządowcy, przedstawiciele pszczyńskich organizacji i instytucji, a także delegacje z Proszowic, Radłowa i Tarnowa.

Uroczystości patriotyczne z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - 01.09.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz wojenny "Pod Trzema Dębami" w parku pszczyńskim. To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.

- Wydarzenia 1 września 1939 r. na naszej ziemi i w Polsce były tragiczne. II wojnie światowej, która wtedy się rozpoczęła, towarzyszyła brutalność i bezduszność. Jesteśmy w miejscu uświęconym krwią żołnierzy i harcerzy, którzy oddali swoje życie po to, żebyśmy mogli cieszyć się z wolności i pokoju. Tym ludziom winniśmy cześć. Najlepiej oddamy ją pokazując, że chcemy rozwijać kraj, nasze małe lokalne społeczności, rozumiejąc się i porozumiewając się bez nienawiści - mówiła starosta pszczyńska, Barbara Bandoła.

80. rocznica wybuchu wojny - 1.09.2019 · fot. Grzegorz Załucki


Od lat w pszczyńskich uroczystościach biorą udział delegacje z Tranowa, Radłowa i Proszowic, żeby uczcić poległych na ziemi pszczyńskiej żołnierzy 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. - Przyjeżdżamy z Proszowic w poczuciu spełnienia obowiązku, oddania czci tym, którzy jako pierwsi w tej bitwie granicznej stanęli przeciw niemieckim czołgom. Chcemy oddać hołd wszystkim żołnierzom Armii Kraków, ponieważ oni wycofując się z Górnego Śląska, doszli do Proszowic, Radłowa czy Tomaszowa Lubelskiego. I ten wrześniowy szlak Armii Kraków łączy Pszczynę, Proszowice i te inne miejscowości - mówił burmistrz gminy i miasta Proszowice, Grzegorz Cichy.

Płk Edmund Tyszka, prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie wręczył medale za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Otrzymali je: starosta Barbara Bandoła, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Krystian Szostak oraz ks. Marek Brewko, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. za kultywowanie wśród społeczności ziemi pszczyńskiej, a zwłaszcza młodego pokolenia, tradycji walk niepodległościowych narodu polskiego oraz skierowanie młodzieży i dzieci do uczestniczenia w uroczystościach o charakterze patriotycznym.

80. rocznica wybuchu wojny - 1.09.2019 · fot. Powiat


Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i delegacje z powiatu pszczyńskiego, Proszowic, Radłowa i Tarnowa, przedstawiciele instytucji i organizacji, młodzież i dyrektorzy szkół, a także krewni poległych pod Pszczyną.

Utwór "Dziś idę walczyć Mamo" wykonała Roksana Sawicka, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, natomiast członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali salwę z broni czarnoprochowej. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta KWK Pniówek z Pawłowic.

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.