Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 listopada 2019
  • 28 listopada 2019
  • wyświetleń: 3176

Sympozjum o I Powstaniu Śląskim na terenie powiatu pszczyńskiego

Za nami:

28 listopada w godz. 10.00-14.30 w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się XII Tyskie Sympozjum Historyczne. Spotkanie nosi tytuł "Między Polską a Niemcami - powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim".

I powstanie śląskie, powiat pszczyński


- Tematem przewodnim będzie I Powstanie Śląskie w powiecie pszczyńskim, czyli w Tychach i okolicznych miejscowościach, które znajdowały się dawniej w jego granicach. Jedna z perspektyw pokaże zryw powstańczy w odniesieniu do ówczesnych Polski i Niemiec oraz na tle fali buntów społecznych w Europie. Druga perspektywa to punktowe naświetlenie tematyki w kontekście poszczególnych miejscowości w powiecie pszczyńskim i jego mieszkańców - zapowiadają organizatorzy.

Sympozjum poprowadzi prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, a wśród prelegentów będą: dr hab. Grzegorz Bębnik, dr hab. Maciej Fic, dr Paweł Parys, dr Mirosław Węcki, Witold Iwaszkiewicz, Agnieszka Ociepa-Weiss i Dariusz Zalega.

Program:

godz. 10.00 Otwarcie sympozjum
prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach) - Wprowadzenie
godz. 10.30-12.00
dr hab. Maciej Fic (Uniwersytet Śląski w Katowicach) "Polska a I Powstanie Śląskie"
dr Mirosław Węcki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) "Niemcy a I Powstanie Śląskie"
Dariusz Zalega "Czas burzy. Powstania śląskie na tle fali buntów społecznych w Europie Środkowej"

Dyskusja

godz. 12.00-12.20 Przerwa

godz. 12.20-14.30
Agnieszka Ociepa-Weiss (Muzeum Miejskie w Tychach) "I Powstanie Śląskie w Urbanowicach, Paprocanach i Tychach - fakty i mity we wspomnieniach powstańców"
dr hab. Grzegorz Bębnik (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) "Jeszcze Nikolai, czy już Mikołów? Miasto i jego mieszkańcy w 1919 roku"
dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach) "Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego na uchodźstwie po I Powstaniu Śląskim"
Witold Iwaszkiewicz (Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny) "Zbiory Muzeum Czynu Powstańczego związane z powstaniami śląskimi na terenie powiatu pszczyńskiego"

Dyskusja


I powstanie śląskie, powiat pszczyński

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.