Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 28 maja 2020
 • wyświetleń: 4264

[FOTO] W Suszcu ponad 100 osób w akcji "Szyjemy maseczki"

Wielu mieszkańców gminy Suszec, a także innych miejscowości, takich jak: Żory, Pawłowice, Piasek, Studzionka, zasiadło do maszyn, aby dla nikogo nie zabrakło maseczek, pomagających chronić się przed zakażeniem koronawirusem. To dzięki tym kobietom i mężczyznom, każdy mieszkaniec gminy otrzymał swoją własną darmową maseczkę. Dotychczas uszyto 22 590 masek. Ta cenna, oddolna inicjatywa, zjednoczyła ponad 100 osób!

Ponad 100 osób w akcji #SzyjemyMaseczkiSuszec · fot. GOK Suszec


Niespodziewana sytuacja i zagrożenie, któremu wszyscy musieliśmy stawić czoła, sprawiły, że wielu z nas postanowiło zaangażować się w pomoc. Wirus, który stanowi zagrożenie, stał się jednocześnie motorem napędowym działań wielu osób. Z potrzeby serca, z potrzeby niesienia pomocy i ochrony - pracowników służby zdrowia, ale także mieszkańców - powstała akcja "Szyjemy maseczki Suszec". Jej inicjatorem był Paweł Pietrzak - przedsiębiorca, który zaproponował współpracę Gminnemu Ośrodkowi Sportu oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury.

Miejsca, do których trafiły maseczki:


 • domy mieszkańców gminy
 • policjanci dzielnicowi
 • OSP w gminie Suszec,
 • lokalne sklepy i piekarnie,
 • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej,
 • Gminny Zespół Usług Wspólnych,
 • placówki oświatowe,
 • Gminny Ośrodek Sportu,
 • Przychodnia Remedium,
 • Szpital Powiatowy w Pszczynie,
 • Stacja Pogotowia w Żorach,
 • Izolatorium w Goczałkowicach,
 • Szpital Bonifratrów w Katowicach,
 • Szpital Wojewódzki w Katowicach.


- Wraz z pojawiającymi się potrzebami wsparcia placówek medycznych, również w naszej gminie pojawiła się oddolna inicjatywa szycia maseczek. Jeden z naszych mieszkańców, Paweł Pietrzak, zaproponował wspólna akcję wsparcia szpitali poprzez szycie maseczek, zapraszając do współpracy GOS w Suszcu i GOK w Suszcu. Na zamieszczone na Facebooku zaproszenie do współpracy (krojenie materiału, składanie i szycie maseczek) w krótkim czasie odpowiedziało mnóstwo mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Z czasem w ramach akcji rozpoczęliśmy szycie maseczek dla naszych mieszkańców. Ponad 100 osób od 27 marca uszyło łącznie 22 590 maseczek - i to oni i one są naszymi bohaterami i bohaterkami - mówi Katarzyna Krzempek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

- Niezliczona ilość przepracowanych godzin, kilometry skrojonego materiału, tysiące zapakowanych maseczek... To oni przez kilka tygodni nieustannie kroili materiał na mniejsze kawałki, szyli maseczki, pakowali gotowy produkt i przekazywali go dalej. To oni otworzyli swoje serca i bezinteresownie odpowiedzieli na apel GOK-u w Suszcu o pomoc w szyciu maseczek. To oni poświęcili swój czas i szyli po nocach, kiedy cała rodzina już spała. To oni łamali igły w maszynach, "odkrzurzyli" dawno zapomniane maszyny, a często po raz pierwszy zasiedli do szycia. To dzięki nim dostarczyliśmy maseczki do szpitali, instytucji itd.. To dzięki nim udało się przygotować paczkę z maseczkami dla naszych mieszkańców. Wśród tych osób znajdziecie swoją sąsiadkę, mamę, babcię, koleżankę czy dobrego znajomego. Do tej pory anonimowi, teraz stali się naszymi bohaterami. Dziękujemy za okazana wsparcie i ogromną mobilizację. Mimo trudnego dla nas wszystkich momentu, narodziło się wiele dobra. Akcja #szyjemymaseczkisuszec pokazała, jak wielka siła drzemie w naszych mieszkańcach i nie tylko - dodaje dyrektor.

- Podziękowania należą się także darczyńcom kwiatów dla osób szyjących, firmie Reklama Suszec za przygotowanie karteczek do paczek z maseczkami i Urzędowi Gminy za zakup woreczków do pakowania maseczek. Wyrazy wdzięczności i podziękowania za bezinteresowne zaangażowanie w szycie maseczek należą się osobom wymienionym oraz tym wszystkim, których na liście nie ma, ale również przyczynili się do wielu szlachetnych działań w trudnym dla wszystkich czasie panującej epidemii. Dziękuję w imieniu całej społeczności Gminy Suszec - mówi wójt Marian Pawlas.

To fantastyczna, wspólna inicjatywa, wypływająca od mieszkańców gminy, która pokazała, że potrafią się zjednoczyć w obliczu zagrożenia i nie pozostają obojętni na innych. To dowód na to, że w obliczu pandemii wygrywa człowieczeństwo i solidarność.

Pełna lista nazwisk lokalnych bohaterów zaangażowanych w akcję znajduje się na stronie internetowej GOK Suszec.

Działajmy w myśl zasady #PszczynaSobiePomaga

ar / pless.pl, źródło: GOK Suszec

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.