Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 czerwca 2020
  • wyświetleń: 3336

Radni PiS tłumaczą, dlaczego byli przeciwni podwyżce cen za odpady

We wtorek, 9 czerwca po raz drugi Rada Miejska debatowała nad projektem uchwały dotyczącym podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych z kwoty 19,10 zł na 25,80 zł. Tym razem decyzja Rady była inna niż za pierwszym razem i już niebawem, bo od 1 sierpnia, zapłacimy wyższą stawkę za odbiór naszych odpadów. Teraz radni PiS, którzy zagłosowali "przeciw" przyjęciu uchwały, tłumaczą, z czego wynikała ich decyzja.

Szanowni Mieszkańcy Pszczyny,

Przyzwoitość i zobowiązanie wobec Państwa nie pozwoliły nam zagłosować za tak znacznym wzrostem opłaty. Powodów, które mogą świadczyć o tym, że stawka za odpady niekoniecznie musiała być tak wysoka, jest przynajmniej kilka. Podczas komisji i sesji wielokrotnie przedstawialiśmy argumenty i rozwiązania mające na celu zmianę tego stanu rzeczy. Wśród proponowanych przez nas pomysłów znalazły się między innymi:
  • zróżnicowanie opłaty ze względu na liczbę osób zamieszkujących daną posesję, gdyż ilość śmieci w danym gospodarstwie nie wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości osób. Takie rozwiązanie zastosowano chociażby w Bielsku-Białej;
  • utworzenie własnego PSZOK-u (obecny PSZOK należący do naszej spółki jest wydzierżawiony na kilka lat firmie Remondis);
  • z uwagi na rozległość geograficzną naszej gminy i zróżnicowany charakter zabudowy miasta oraz sołectw sugerowaliśmy podział Gminy Pszczyna na sektory i ogłoszenie dla każdego z nich osobnego przetargu na wywóz odpadów;
  • rozważenie możliwości zlecenia wywozu spółce gminnej lub podjęcie rozmów z włodarzami sąsiednich gmin celem utworzenia międzygminnej spółki wywozowej.


Dodatkowo nadmieniamy, iż w lutym do Urzędu trafił projekt uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła, którego jesteśmy współautorami. Zastosowanie proponowanych w uchwale rozwiązań choć w części zrekompensowałoby ponoszenie opłaty za śmieci przez osoby, które nie generują popiołu.

Mamy kryzys, ludzie mają problemy finansowe, dlatego uważamy, że sięganie tylko i wyłącznie do kieszeni mieszkańców nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu. Przez wzgląd na to, na ostatniej sesji padła propozycja kompromisu i ustalenia stawki na poziomie 22,85 zł. Z zastrzeżeniem prowadzenia dalszych analiz finansowych szczególnie, iż obowiązuje od tego roku nowa forma rozliczeń pomiędzy gminą a firmą wywozową. Niestety, ta propozycja również nie znalazła aprobaty, a wystarczyła odrobina dobrej woli głównego konstruktora i dysponariusza budżetu, którym jest Burmistrz Pszczyny.

Trudno jest nie odnieść wrażenia, że czas od ostatnich podwyżek opłat za śmieci został zwyczajnie zmarnowany. Nie wypracowano żadnych rozwiązań pozwalających na zapobieżenie podwyżkom lub ich zminimalizowanie.

Głosując przeciw podwyżce cen za odbiór odpadów komunalnych staraliśmy się patrzeć na gminę w perspektywie długofalowej. Gminę tworzą jej mieszkańcy i to oni stanowią jej fundament. Najłatwiej jest podnieść cenę, trudniej natomiast wypracować środki, który zapobiegłyby tej podwyżce.


Henryk Kopiec
Andrzej Mańka
Marek Szklorz
Rafał Wróbel
Michał Ziebura

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.