Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 lipca 2020
  • 4 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 5396

Ranking zamożności samorządów. Najlepiej wypadają Goczałkowice

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - "Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2019", przeprowadzonego przez czasopismo Wspólnota - Pszczyna, jako miasto powiatowe znajduje się na 65. miejscu. Pierwsze miejsce, podobnie jak w ubiegłych latach, przypadło Polkowicom. Spośród okolicznych gmin już od kilku lat najlepiej radzą sobie Goczałkowice-Zdrój.

Goczałkowice z lotu ptaka dron
Goczałkowice-Zdrój najzamożniejszą gminą w powiecie · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.

- Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) - tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

pszczyna z lotu ptaka, rynek, starówka, ratusz
Pszczyna jako miasto powiatowe znalazła się na 65. pozycji · fot. UM Pszczyna


Pszczyna jako miasto powiatowe znalazła się na 65. pozycji, z wynikiem 3570,58 zł na mieszkańca. To spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy znaleźliśmy się na 59. miejscu. Liderem tego zestawienia od lat są Polkowice (woj. dolnośląskie) z kwotą 7072,59 zł per capita.

Sam powiat pszczyński zajął 249. miejsce (730,50 zł), co oznacza awans o 2 "oczka" w stosunku do 2018 roku. Najbogatszym powiatem w Polsce został z kolei z wynikiem 1550,76 złotych powiat człuchowski.

W rankingu gmin wiejskich najwyżej z powiatu pszczyńskiego sklasyfikowano Goczałkowice-Zdrój - na 28. miejscu z dochodem per capita 5975,21 zł (gmina ta nie zmieniła lokaty od ubiegłego roku). Z kolei Pawłowice z wynikiem 4898,80 zł znalazły się na 57. miejscu (awans z 96. pozycji w 2018 roku), a gmina Suszec uplasowała się na 214. lokacie z kwotą 3744,37 zł (awans z 470. miejsca).

Natomiast gminy Kobiór i Miedźna odnotowały spadek. Pierwsza z wymienionych gmin uplasowała się na 245. miejscu z wynikiem 3680,79 zł (w ubiegłym roku Kobiór zajmował 175. miejsce). Najsłabiej z gmin powiatu pszczyńskiego wypadła gmina Miedźna, która ulokowała się ona na 435. miejscu z kwotą 3409,93 zł (spadek 262. miejsca w 2018 roku).

BM / pless.pl, źródło: pismo samorządowe Wspólnota

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.