Wiadomości

  • 10 kwietnia 2022
  • 30 maja 2022
  • wyświetleń: 7475

[FOTO] Podsumowanie projektu Towarzystwa Miłośników Łąki

W sobotę, 28 maja w sali wielofunkcyjnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące, odbyło się podsumowanie projektu realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Łąki. Organizacja, która prowadzi izbę tradycji, została wyposażona w sprzęt komputerowy niezbędny do digitalizacji swoich zasobów. Sprzęt to jednak nie wszystko... Zorganizowano warsztaty, wydano książkę "Kapliczki i krzyże w krajobrazie Łąki".

Podsumowanie projektu Towarzystwa Miłośników Łąki - 28.05.2022 · fot. Arkadiusz Gardiasz


Celem projektu pn. "Dziedzictwo lokalne Ziemi Pszczyńskiej - niematerialne. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe Łąki - ochrona i wzbogacanie zasobów" jest promocja i ochrona lokalnych tradycji i zwyczajów, a tym samym zachowanie niematerialnego dziedzictwa lokalnego obszaru objętego Lokalną Strategią Działania. Realizacja zadania przyczyni się do podwyższania świadomości mieszkańców, organizacji pozarządowych i turystów oraz promowania lokalnej kultury i bogactwa przyrodniczego.

Dzięki wspólnej pracy na rzecz lokalnej społeczności i ochrony dziedzictwa, ze wsparciem radnego Michała Ziebury, Prezes TMŁ Bernadety Kędzior, Pawła Ziebury, wicestarosty Damiana Cieszewskiego oraz wielu innych osób, udało się zrealizować projekt o wartości 21 tys. zł, w tym 95 % stanowi dofinansowanie. Współpraca trwała półtorej roku.

Podczas sobotniego podsumowania zaprezentowano publikację "Kapliczki i krzyże w krajobrazie Łąki". Uczestnicy wysłuchali wykładu dotyczącego band mikołajowych. Zostały również przeprowadzone warsztaty "Ocalić minione czasy". Wydarzenie zakończył koncert Zespołu Regionalnego Dolanie.

W ramach projektu podjęto następujące działania:

  • digitalizacja zasobów dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, które są w dyspozycji Towarzystwa Miłośników Łąki, Zespołu Regionalnego Dolanie oraz innych organizacji, związanych z Ziemią Łącką;
  • opracowanie oraz wydanie publikacji podkreślającej piękno miejscowej architektury przydrożnej, jako jednego z elementów kultury. Krzyże, kapliczki i figury świętych w Łąka - sołectwo gminy Pszczyna stanowią dziś prawdziwe perły krajobrazu i są jego trwałym elementem;
  • opracowanie i uszycie tradycyjnego stroju, który wzbogaci Izbę Tradycji w Łące- strój odwzorowany dla celów upowszechniania lokalnych tradycji wśród mieszkańców;
  • przeprowadzenie warsztatów dla mieszkańców związanych z lokalnymi tradycjami pn. "Ocalić od zapomnienia minione czasy".


Towarzystwo Miłośników Łąki to organizacja, która w swych szeregach skupia ludzi, którym nie są obojętne lokalne tradycje, kultura, gwara, zabytki, czy wybitne postacie wywodzące się z sołectwa Łąka. Celami Stowarzyszenia są poznawanie i popularyzowanie historii miejscowości, prezentowanie pamiątek związanych z ziemią łącką oraz społeczna opieka nad zabytkami.

Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu grantowego pt. "DZIEDZICTWO LOKALNE ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ - NIEMATERIALNE" w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, podziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.